DODDS Pacific sports schedule 2013

Education
From Stripes.com

DODDS Pacific sports schedule 2013

by: n/a | .
Stars and Stripes | .
published: January 04, 2013

2012-13 DODDS-Pacific basketball schedule

Boys schedule

Thursday, Jan. 3-Saturday, Jan. 5
New Year Classic Tournament at Yokota

Tuesday, Jan. 8
K-International at St. Mary’s International, 5:30 p.m.
Zion Christian Academy at Kubasaki

Wednesday, Jan. 9
Yongsan International-Seoul at Osan American
International Christan-Uijongbu at Seoul Foreign

Friday, Jan. 11
Kadena at Kubasaki
Yongsan International-Seoul at International Christian-Uijongbu
Daegu at Seoul Foreign
Taejon Christian International at Seoul American

Friday, Jan. 11-Saturday, Jan. 1
Zama American at E.J. King
Yokota at Robert D. Edgren
Nile C. Kinnick at Matthew C. Perry

Saturday, Jan. 12
Daegu at Osan American
Taejon Chrsitian International at Yongsan International-Seoul

Tuesday, Jan. 15
Yokota at Zama American, 5:30 p.m.
St. Mary’s International at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
American School In Japan at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 16
Seoul Foreign at Seoul American
Osan American at Taejon Christian International

Thursday, Jan. 17
Hachioji at American School In Japan, 6 p.m.
Christian Academy Japan at Zama American, 5:30 p.m.

Thursday, Jan. 17-Monday, Jan. 21
Kubasaki and Kadena in Martin Luther King Invitational, Marine Corps Air Station Futenma

Friday, Jan. 18
Yokota at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
Yongsan International-Seoul at Taejon Christian International
Seoul Foreign at Osan American
International Christian-Uijongbu at Daegu

Saturday, Jan. 19
Yongsan International-Seoul at Daegu
International Christian-Uijongbu at Taejon Christian International

Tuesday, Jan. 22
Christian Academy Japan at St. Mary’s International, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 23
St. Maur International at Zama American, 5:30 p.m.
Zion Christian Academy at Kadens
Taejon Christian International at International Christian-Uijongbu

Thursday, Jan. 24
Christian Academy Japan at Yokota, 5:30 p.m.

Friday, Jan. 25
American School In Japan at Yokota, 5:30 p.m.
Nile C. Kinnick at St. Mary’s International, 5:30 p.m.
Seoul American at Daegu
Osan American at Yongsan International-Seoul
Taejon Christian International at Seoul Foreign

Friday, Jan. 25-Saturday, Jan. 26
Robert D. Edgren vs. Zama American at Naval Air Facility Atsugi
Matthew C. Perry and E.J. King at Western Japan Athletic Association tournament, Canadian Academy-Kobe

Saturday, Jan. 26
Seoul American at Taejon Christian International
Seoul Foreign at Yongsan International-Seoul
Osan American at International Christian-Uijongbu

Saturday, Jan. 26-Sunday, Jan. 27
Okinawa-American Shootout at Risner Fitness & Sports Center, Kadena Air Base

Tuesday, Jan. 29
Zama American at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.
St. Mary’s International at Yokota, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 30
American School In Japan at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
International Christian-Uijongbu at Seoul American

Friday, Feb. 1
St. Mary’s International at St. Maur International, 5:30 p.m.
Kadena vs. Okinawa team
Kubasaki vs. Okinawa team
Seoul American at Osan American

Friday, Feb. 1-Saturday, Feb. 2
Zama American and E.J. King at Matthew C. Perry
Robert D. Edgren at Nile C. Kinnick

Saturday, Feb. 2
Yongsan International-Seoul at Seoul American
Daegu at International Christian-Uijongbu

Tuesday, Feb. 5
St. Mary’s International at American School In Japan, 5:30 p.m.
Yokota at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.
Zion Christian Academy at Kubasaki

Wednesday, Feb. 6
Taejon Christian International at Daegu
International Christian-Uijongbu at Seoul Foreign

Thursday, Feb. 7
Kokugakuin-Kugayama at American School In Japan, 6 p.m.

Thursday, Feb. 7-Saturday, Feb. 9
DODDS Japan tournament at Robert D. Edgren

Friday, Feb. 8
Kadena at Kubasaki

Friday, Feb. 8-Saturday, Feb. 9
Fred Sava Memorial Invitational Tournament at St. Mary’s International

Saturday, Feb. 9
Rikkyo Niisz/St. Pauls at American School In Japan, 3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 12
Yokota at American School In Japan, 5:30 p.m.
Yokohama International at St. Mary’s International, 5:30 p.m.
Christian Academy Japan at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
Zion Christian Academy at Kadena

Thursday, Feb. 14
St. Mary’s International at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.

Friday, Feb. 15
Zama American at American School In Japan, 5:30 p.m.
Nile C. Kinnick at Yokota, 5:30 p.m.

Postseason

Friday, Feb. 15-Saturday, Feb. 16
Korean-American Interscholastic Activities Conference Five-Cities Division basketball tournaments at Taejon Christian School Internationa.

Feb. 18-20
Far East Division II boys championships at Camp Zama, Japan

Feb. 18-21
Far East Division I boys championships at Camp Foster, Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa

 

Girls

Schedule

 

Wednesday, Jan. 9
Nile C. Kinnick at St. Maur International, 5:30 p.m.
Yongsan International-Seoul at Osan American
International Christan-Uijongbu at Seoul Foreign

Thursday, Jan. 10
Christian Academy Japan at American School In Japan, 5:30 p.m.

Friday, Jan. 11
Kadena at Kubasaki, 5 p.m.
Yongsan International-Seoul at International Christian-Uijongbu
Daegu at Seoul Foreign
Taejon Christian International at Seoul American

Friday, Jan. 11-Saturday, Jan. 12
Zama American at E.J. King
Yokota at Robert D. Edgren
Nile C. Kinnick at Matthew C. Perry

Saturday, Jan. 12
American School In Japan at Yokohama International at St. Maur International, 9 a.m.
International School of the Sacred Heart at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.
Daegu  at Osan American
Taejon Chrsitian International at Yongsan International-Seoul

Monday, Jan. 14
Seisen International at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.

Tuesday, Jan. 15
American School In Japan at Zama American, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 16
International School of the Sacred Heart at Yokota, 5:30 p.m.
Seoul Foreign at Seoul American
Osan American at Taejon Christian International

Thursday, Jan. 17
Zama American at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.

Thursday, Jan. 17-Monday, Jan. 21
Kubasaki and Kadena in Martin Luther King Invitational, Marine Corps Air Station Futenma

Friday, Jan. 18
American School In Japan at Yokota, 5:30 p.m.
Yongsan International-Seoul at Taejon Christian International
Seoul Foreign at Osan American
International Christian-Uijongbu at Daegu

Saturday, Jan. 19
Yokota at Zama American, 10 a.m.
Nile C. Kinnick at Christian Academy Japan, 10 a.m.
Yongsan International-Seoul at Daegu
International Christian-Uijongbu at Taejon Christian International

Tuesday, Jan. 22
Nile C. Kinnick at Zama American, 5:30 p.m.
Wednesday, Jan. 23
Zama American at St. Maur International and Yokohama International, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 23
Taejon Christian International at International Christian-Uijongbu

Thursday, Jan. 24
Yokota at Seisen International, 5:30 p.m.

Friday, Jan. 25
Nile C. Kinnick at American School In Japan, 5:30 p.m.
Yokota at Zama American, 5:30 p.m.
Robert D. Edgren at Seisen International, 5:30 p.m.
Seisen International at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.
Seoul American at Daegu
Osan American at Yongsan International-Seoul
Taejon Christian International at Seoul Foreign

Friday, Jan. 25-Saturday, Jan. 26
Matthew C. Perry and E.J. King at Western Japan Athletic Association tournament, Senri-Osaka International School

Saturday, Jan. 26
Robert D. Edgren at Zama American, 10 a.m.
Yokota at Christian Academy Japan, 10 a.m.
Seoul American at Taejon Christian International
Seoul Foreign at Yongsan International-Seoul
Osan American at International Christian-Uijongbu

Saturday, Jan. 26-Sunday, Jan. 27
Okinawa-American Shootout at Risner Fitness & Sports Center, Kadena Air Base

Tuesday, Jan. 29
St. Maur International at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
International School of the Sacred Heart at Zama American, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 30
Seisen International at American School In Japan, 5:30 p.m.
Nile C. Kinnick at Yokota, 5:30 p.m.
International Christian-Uijongbu at Seoul American

Thursday, Jan. 31
International School of the Sacred Heart at Seisen International, 5:30 p.m.

Friday, Feb. 1
American School In Japan at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.
Kubasaki vs. Okinawa team, 5 p.m.
Kadena vs. Okinawa team, 5 p.m.
Seoul American at Osan American

Friday, Feb. 1-Saturday, Feb. 2
Robert D. Edgren at Nile C. Kinnick
Zama American and E.J. King at Matthew C. Perry

Saturday, Feb. 2
St. Maur International at Christian Academy Japan, 10 a.m.
Yongsan International-Seoul at Seoul American
Daegu at International Christian-Uijongbu

Monday, Feb. 4
International School of the Sacred Heart at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.

Tuesday, Feb. 5
American School In Japan at International School of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Wednesday, Feb. 6
Taejon Christian International at Daegu
International Christian-Uijongbu at Seoul Foreign

Thursday, Feb. 7-Saturday, Feb. 9
DODDS Japan tournament at Robert D. Edgren

Friday, Feb. 8
Kadena at Kubasaki, 5 p.m.

Monday, Feb. 11
Nile C. Kinnick at Seisen International, 5:30 p.m.

Tuesday, Feb. 12
Yokota at American School In Japan, 5:30 p.m.

Wednesday, Feb. 13
Zama American at Seisen International, 5:30 p.m.
Christian Academy Japan at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.

Friday, Feb. 15
Yokota at International School of the Sacred Heart, 5:30 p.m.
 

Postseason

Friday, Dec. 7
Guam Quarterfinals
(matches begin at 6 p.m.)
Match 1—Fourth-place Gadao vs. first-place Taga
Match 2—Third-place Taga vs. second-place Gadao
Match 3—Third-place Gadao vs. second-place Taga
Match 4—Fourth-place Taga vs. first-place Gadao

Tuesday, Dec. 11
Semifinals
Match 5—Match 1 winner vs. Match 2 winner, 5:30 p.m.
Match 6—Match 3 winner vs. Match 4 winner, 7 p.m.

Friday, Dec. 14
Third-place match
Match 7—Match 5 loser vs. Match 6 loser, 5:30 p.m.
Championship
Match 8—Match 5 winner vs. Match 6 winner, 7 p.m.

Friday, Feb. 15-Saturday, Feb. 16
Korean-American Interscholastic Activities Conference Five-Cities Division basketball tournaments at Taejon Christian School Internationa.

Feb. 18-20
Far East Division II girls championships at Misawa Air Base, Japan

Feb. 18-21
Far East Division I girls championships at Yokota Air Base, Japan

 

2012-13 DODDS-Pacific wrestling schedule

Stars and Stripes

Published: November 2, 2012

(Boys and girls have separate teams in Guam)

Saturday, Jan. 12
Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Tournament, freestyle, 9 a.m.
Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Tournament, freestyle, 9 a.m.

Wednesday, Jan. 16
St. Mary’s International at Nile C. Kinnick, 6 p.m.
Yokota at Christian Academy Japan, 6 p.m.
American School In Japan at Zama American, 6 p.m.

Saturday, Jan. 19
Osan American and Seoul American at Daegu

Wednesday, Jan. 23
Kadena at Kubasaki, 6 p.m.

Saturday, Jan. 26
St. Mary’s International and Christian Academy Japan at American School In Japan, dual meets, 9 a.m.
Daegu and Seoul American at Osan American

Tuesday, Jan. 29
Yokota at St. Mary’s International, 6 p.m.

Wednesday, Jan. 30
Zama American at Christian Academy Japan, 6 p.m.
Nile C. Kinnick at American School In Japan, 6 p.m.

Saturday, Feb. 2
E.J. King and Robert D. Edgren at Matthew C. Perry
American School In Japan at Yokota, 9 a.m.
Christian Academy Japan at Nile C. Kinnick, 9 a.m.
St. Mary’s International at Zama American, 9 a.m.
Daegu and Osan American at Seoul American

Wednesday, Feb. 6
Christian Academy Japan at Yokota, 6 p.m.
Zama American at American School In Japan, 6 p.m.
Nile C. Kinnick at St. Mary’s International, 6 p.m.
Kubasaki at Kadena, 6 p.m.

Saturday, Feb. 9
Daegu and Seoul American at Osan American
 

Postseason

Friday, Dec. 21-Saturday, Dec. 22
Independent Interscholastic Athletic Association of Guam all-island wrestling meet at site of girls regular-season champion.

Friday, Jan. 25
DODDS Japan dual-meet finals at Zama American, 6 p.m.

Saturday, Jan. 26
DODDS Japan freestyle finals at Zama American, 9 a.m.

Friday, Feb. 1-Saturday, Feb. 2
Rumble on the Rock Tournament at Kubasaki, dual-meet and freestyle

Saturday, Feb. 9
Kanto Plain Association of Secondary Schools wrestling finals at Yokota, 9 a.m.

Feb. 19-21
Far East championships at Yokosuka Naval Base, Japan.